Co zrobić, jeśli marzy nam się kawałek ‘zielonego dywanu’, ale nie możemy sobie na niego pozwolić? Nie mamy czasu na jego pielęgnację, zwyczajnie nie chce nam się biegać z kosiarką lub jesteśmy uczuleni na trawę? Rozwiązaniem są rośliny zadarniające. 


Jest w czym wybierać, rośliny okrywowe mogą uatrakcyjnić nasz ogród i sprawią, że nie będzie on nudny. Do naszej dyspozycji jest wiele gatunków i odmian zarówno wśród bylin, jak i krzewów.

Oczywiście rośliny okrywowe w 100% nie zastąpią nam trawnika, ale pomogą uzyskać ‘zielony dywan’. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie zwykłej trawy z roślinami zadarniającymi. Możemy zostawić mały kawałek trawnika, a resztę pokryć roślinami nie wymagającymi koszenia 


Rośliny zadarniające- wady i zalety

Minusem tego typu rozwiązania, jest większa wrażliwość tych roślin na deptanie. Nie nadają się do biegania, czy leniwego leżenia w słońcu. Są natomiast bardzo dekoracyjne. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza na małych powierzchniach i w miejscach, gdzie zwykła trawa nie chce rosnąć. Na stanowiskach cienistych, pod koronami drzew lub na bardzo suchym podłożu. Nie wymagają również tylu zabiegów pielęgnacyjnych co trawnik.


Oto nasze propozycje:
Byliny zadarniające
Karmnik ościsty. Bylina przypominająca mech. Nadaje się do suchych powierzchni. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych. Ciekawa zwłaszcza w odm. ‘Aurea’ o złotożółtym zabarwieniu.
Kostrzewa Gautiera. Alternatywa dla zwykłej trawy. To zimozielona trawka tworząca zwarte poduszki o ok. 10 cm wysokości. Nadaje się do okrywania niezbyt dużych powierzchni.
Dąbrówka rozłogowa, Półzimozielona bylina tworząca nadziemne rozłogi. Polecana do stanowisk połcieństych. Szczególnie ozdobna jest w odm. ‘Altropurpurea’ o wiśnio-purpurowych liściach i niebieskich kwiatach.
Macierzanka. Nie jest zbyt wymagająca. Najefektowniej wygląda w słonecznym stanowisku.
Kopytnik pospolity. Świetnie sprawdzi się w cieniu. Dodatkowo jego liście są zimozielone.


Pnącza
Bluszcz pospolity. Zimozielone pnącze, które może piąć się zarówno po ogrodzeniach i drzewach, jak i okrywać przestrzenie pod nimi.


Krzewy
Barwinek pospolity. Jedna z bardziej charakterystycznych roślin okrywowych. Zimozielona krzewinka ozdobna jest również z kwiatów. W zależności od odmiany, są one białe, niebieskie lub fioletowe.
Runianka japońska, bardzo atrakcyjna w odm. „Variegata’ o białych brzegach liści. Nadaje się do sadzenia w cieniu lub półcieniu.
• Jałowiec płożący ‘Prince of Wales’, ‘Golden Carpet’, ‘Wiltonii’. Jałowce te polecane są na słoneczne stanowiska.
Irga Dammera ‘Major’ lub irga płożąca w odm. Są to rośliny zimozielone, tolerujące wszystkie rodzaje gleb. Rosną na wysokość do 15 cm.
Szczodrzeniec położony. Mało popularny kwitnący krzew. Polecany na piaszczyste gleby. Sprawdza się również do obsadzania murków i ogrodów skalnych.
Trzmielina Fortune’a w odm. Dekoracyjna roślina o różno-kolorowych liściach. Może rosnąć pod koronami drzew, ale również się na nie wspinać.

[envira-gallery id=”2860″]


I jeszcze jedna propozycja zamiast zwykłego trawnika- łąka kwietna. Od jakiegoś czasu modne rozwiązanie. Sprawdzi się w ogrodzie o naturalnym charakterze, zarówno na wsi, jak i w mieście. W sprzedaży dostępne są różne gotowe mieszanki. I choć nie są to rośliny okrywowe, to z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla zwyklej trawy 