Jaki wpływ na rośliny mają fazy księżyca? Czym jest kalendarz księżycowy? Ludowe bajki czy praktyczna wiedza? Oraz jak i czy warto z niego korzystać?


Nie od dziś wiadomo, że słońce ma silny wpływ na przyrodę, pogodę, a co za tym idzie pracę ogrodników, czy rolników. Udowodniono, że podobny, równie ważny wpływ ma księżyc. Niektórzy badacze twierdzą, że bez niego rozwój przyrody i ludzi byłby wręcz niemożliwy. Wyniki obserwacji badań nazwano kosmobiologią lub kosmoekologią.

fazy_ksiezyca

Wpływ księżyca na ludzi i rośliny

Poszczególne fazy księżyca w cyklu miesięcznym mają znaczący wpływ na wykonywanie prac ogrodniczych. Żeby zobrazować istotę zjawiska, najłatwiej zaobserwować wpływ księżyca na pływy morza. W czasie pełni oraz nowiu są one największe. A ponieważ nasz organizm składa się z ponad 70 % z wody, można wywnioskować, że tak samo silnie księżyc powinien wpływać na nasz organizm i procesy życiowe. Podobnie jest z roślinami… Wody gruntowe również podlegają ‘pływom’, wędrując z dolnych części roślin ku górnym, podczas gdy ziemia nie przyjmuje w tedy dużo wilgoci. W przeciwnej fazie cyklu soki roślin spływają z liści do korzeni, a ziemia jest chłonna. Uwzględniając tę zasadę można tak zaplanować prace pielęgnacyjne w ogrodzie, aby najlepiej wykorzystać energię tych oddziaływań. Kalendarz księżycowy bardzo nam to ułatwia bez konieczności obserwowania nieba we własnym zakresie. W poszczególnych miesiącach oznaczone są fazy księżyca oraz zalecenia dotyczące wykonywania konkretnych prac na każdy dzień.


Kalendarz księżycowy – wiedza w praktyce

ksiezyc_drzewo      W okresie nowiu (liczy się również dzień przed i po dacie nowiu), woda spływa do części podziemnych roślin. Korzenie są w tedy bardzo wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Jest to odpowiedni czas na przeprowadzenie różnego rodzaju cięć pielęgnacyjnych. Można również najskuteczniej zwalczać choroby i szkodniki roślin, zaleca się też usuwanie chwastów za pomocą oprysków. Nie powinno się natomiast robić wysiewów i przesadzać roślin. Należy unikać wszelkich prac, które mogłyby uszkodzić system korzeniowy.
Podczas I kwadry, gdy księżyca przybywa, woda transportowana jest z korzeni do górnych części roślin. Jest to pora na przesadzanie drzew i krzewów, sadzenie oraz siew warzyw liściowych. Korzenie w tym czasie są mało wrażliwe na uszkodzenia, rośliny dobrze się przyjmują i ukorzeniają. Intensywne cięcia nie są zalecane w tym okresie, gdyż mogą spowodować nadmierny wyciek soków z roślin.
Pełnia (również dzień przed i po), jest najlepszym czasem do nawożenia. Nie należy natomiast przeprowadzać cięcia drzew i krzewów oraz wykonywania szczepień. Dzień pełni nie sprzyja też siewom.
W III kwadrze, gdy księżyca ubywa, woda znowu odpływa z części naziemnych roślin do korzeni. To najkorzystniejszy czas na przesadzanie, sadzenie, cięcie roślin ozdobnych i owocowych (dotyczy to również żywopłotów). Rośliny szybko się regenerują i przyjmują w nowym miejscu. Zalecany jest także siew i sadzenie roślin motylkowych, cebulowych i korzeniowych oraz zwalczanie chwastów.


Rytm tygodniowy kwadr księżyca

Miesięczny cykl księżyca powinniśmy rozpatrywać także w cyklu tygodniowym, gdzie rozróżniamy cztery odcinki.

Kwadra liścia

Obejmuje okres nowiu i I kwadry, kiedy księżyca przybywa. To najlepszy czas do siania i sadzenia plonujących nad ziemią roślin. Najlepiej też przeprowadzać cięcie trawników, jeśli chcemy wzmocnić trawę. Ścinana w kwadrze korzenia i uprawy trawa wolniej odrasta. To korzystny okres do podlewania.
Kwadra owocu
Wyznacza ją przybywanie księżyca miedzy I kwadrą a pełnią. Najlepszy czas do siania i sadzenia roślin. Na 2-3 dni przed pełnią z powodzeniem można siać wszystkie rośliny liściowe. Warto też wykonać w tedy opryski przeciw chorobom grzybowym.
Kwadra korzenia
Obejmuje odcinek ubywającego księżyca między pełnią a III kwadrą. Korzystny okres do prac pielęgnacyjnych oraz siania i przesadzania roślin plonujących pod ziemią, korzeniowych, cebulowych oraz wieloletnich bylin.
Kwadra uprawy
Występuje między III kwadrą i nowiem, kiedy księżyca ubywa. Ostatnie siedem dni jest nie najlepszym czasem do siewów i sadzenia. Zalecane jest natomiast przeprowadzanie zabiegów uprawowych oraz wykonanie cięć drzew i krzewów. To także dobry czas na nawożenie roślin.


kalendarz

Zachęcamy do spojrzenia ‘przychylniejszym okiem’ na kalendarz księżycowy. Jest on bardzo pomocy przy planowaniu zabiegów ogrodniczych.

Na naszej stronie będziemy cyklicznie publikować kalendarz księżycowy na kolejne miesiące. Będzie to wersja uproszczona i łatwa w obsłudze 🙂 Oznaczymy w nim dni najlepsze do przeprowadzania zabiegów ogrodniczych, takich jak cięcie, sadzenie czy sianie oraz dni kiedy należy się wstrzymać z ich wykonaniem. Koniecznie sprawdźcie 🙂