To już 23 edycja Międzynarodowych targów roślin, ogrodnictwa i architektury krajobrazu zorganizowana w Warszawskim Centrum EXPO.

W tym roku mieliśmy możliwość podziwiać 206 wystawców z 13 krajów, m.in. z Belgii, Francji, Danii, Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. Byli to głównie producenci roślin, ale również sprzętów i środków do pielęgnacji terenów zieleni, dekoracji do ogrodu oraz wydawnictwa i organizacje branżowe.


Tegoroczna wystawa odbyła się pod hasałem „Obudź emocje”. Pod tym samym tytułem odbył się konkurs na aranżacje przedogródka przy domu jednorodzinnym.

SONY DSC

Na placu przed halą wystawową mieliśmy okazje oglądać sześć różnych propozycji:

  • „Na krawędzi przestrzeni- na progu emocji”-„Wszystko w zieleni” Pracownia Architektury Krajobrazu i Fotografiki z Grodziska Mazowieckiego
  • „W krainie pnączy”- CELTIS Tomasz Rynkiewicz z Warszawy. Aranżacja złożona głównie z różnych odmian powojników.
  • SONY DSC„Ogród snu”- GARDEN CONCEPT z Lublina. Projekt ten zwrócił szczególnie naszą uwagę. Autor mgr inż. Wojciech Januszczyk, przedstawił bardzo niekonwencjonalne rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni. Projekt był inspirowany snem i światem snu. Stąd dwie wyraźne formy- ostra industrialna, która ma nawiązywać do negatywnych emocji, czy strachu, który czasem towarzyszy nam podczas snu. Oraz druga- roślinna, delikatna, przynosząca ukojenie, ale i zmiany. Aranżacja powstała przy współpracy z fundacją Ewy Błaszczyk „AKOGO?” i ma zwracać uwagę na dzieci przebywające w śpiączce- w śnie, który przychodzi niespodziewanie.
  • „Wakacje nad wodą”- Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych z Warszawy
  • „Przedogródek podróżnika”- Zielony Zakątek z Warszawy
  • „Włącz wyobraźnię”-OGRODOWA SCENERIA.

[envira-gallery id=”1745″]


Corocznie podczas wystawy odbywają się wykłady warsztaty dla zainteresowanych, z zakresu ogrodnictwa, florystyki oraz architektury krajobrazu. Istotnym elementem wystawy jest także konkurs nowości roślinnych. W tym roku zaprezentowano ciekawe odmiany berberysu Thunberga ‘Orange Sunrise’ (srebrny medal), czy też Golden Horizon ‘Hoho 2’. Interesujące okazały się również odmiany Aktinidii ostrolistnej m.in.‘Bingo’- o owocach przypominających w smaku ananasa. Zaprezentowano także nową odmianę budleji Davida ‘Guliver’ o delikatnych, ażurowych kwiatostanach. Złoty medal w konkursie przypadł piennej formie milinu pośredniego Summer Jazz ‘Takarazuka Fresa’.

[envira-gallery id=”1762″]

Miłośnicy roślin mogli również nabyć nowe okazy do swoich ogrodów na kiermaszu roślinnym.

Zapraszamy za rok!