Warzywniki nie muszą być nudne. Któż z nas nie chciałby mieć świeższych ziół i warzyw na wyciągnięcie ręki?

Obecne nowinki ogrodnicze stwarzają wiele możliwości. Na ryku dostępnych jest wiele rodzajów i wariacji na temat donic i pojemników do uprawy roślin. Odejście od tradycyjnych form, pozwala na tworzenie efektownych kompozycji ogrodowych. Możemy w tym celu wykorzystać zarówno gatunki roślin o różnej wysokości, jak i kolorystyce. Do ich uprawy nie potrzeba wiele miejsca.


Wybór miejsca- gdzie i w czym uprawiać?

            Warzywa możemy uprawiać na wiele sposobów: w pojemnikach i donicach na tarasach, balkonach lub w podwyższanych skrzyniach, czy też tradycyjnych grządkach w ogrodzie. Nie muszą one jednak przyjmować standardowych kształtów. Efektownym rozwiązaniem jest tworzenie wielopoziomowych upraw. Możemy w tym celu wykorzystać gotowe donice lub skrzynie, bądź przygotować je samemu. Ponadto, wzniesione rabaty ułatwiają przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych.

          Do nowości możemy zaliczyć także uprawy w ogrodach wertykalnych. Pozwalają one na zaoszczędzenie miejsca, dzięki czemu możemy cieszyć się z domowego warzywnika, nawet przy mniejszym metrażu. Często wyposażone są w systemy automatycznego nawadniania, przez co zaoszczędza się czas na prace pielęgnacyjne.

       Niecodziennym rozwiązaniem jest ogród warzywny na dachu. Takie inicjatywy zaczynają powstawać zwłaszcza w dużych miastach Europejskich. Na dachach budynków warzywa sadzone są bezpośrednio w przygotowane podłoże lub w skrzynie i pojemniki.


doniczkaPojemniki i donice do uprawy ziół i warzyw, powinny być wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne oraz być odpowiednio głębokie. Ważne jest również przepuszczalne podłoże. Warto przygotować na dnie donicy warstwę drenażu. Na rynku dostępna jest szeroka gama pojemników wykonanych z różnych materiałów. Charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką, wielkością i kształtami.
Ciekawe efekty możemy osiągnąć robiąc pojemniki do uprawy roślin samemu, wykorzystując do tego celu np.: starą szafkę, czy drewnianą paletę.
Warzywnik na balkonie- wybór roślin.


Wybór roślin do uprawy, powinno się uzależnić od powierzchni, nasłonecznienia oraz czasu, jakim będzie się dysponowało na pielęgnacje roślin. Należy również pamiętać, że nie wszystkie gatunki warzyw nadają się do uprawy w pojemnikach. Możemy sadzić zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Najkorzystniejsze są w tym celu warzywa o krótkim okresie wegetacji oraz niewielkich rozmiarach, np.: pomidory koktajlowe, fasola pnąca, czosnek, koper.


Warzywa ozdobą?

    Niektóre warzywa, czy zioła doskonale sprawdzą się w towarzystwie kwiatów. Ozdobne odmiany warzyw są świetnym materiałem do przygotowywania kompozycji. Większość gatunków jest ozdobna z liści lub posiada interesujące kwiaty i owoce. Do ciekawych przykładów możemy zaliczyć ozdobne kapusty, cukinie, buraki oraz szereg ziół: mięty, melisy, estragonu. Rośliny te sprawdzą się zarówno na balkonach, jak i na rabatach. Niektóre z nich są odporne na jesienne przymrozki, dzięki czemu zdobią przez większość sezonu wegetacyjnego.

[envira-gallery id=”2115″]


 Warto czasem spojrzeć na rośliny, pod inny kontem. Jak się okazuje warzywa są nie tylko produktem spożywczym, lecz także swoją paletą kształtów i kolorów mogą wzbogacić niemal każde założenie ogrodowe.