Recykling żywności

Czy wiedzieliście, że resztki roślinne możecie ponownie wykorzystać? Uzyskacie z nich nowe rośliny. Taki recykling pozwoli wam nie tylko otrzymać w pełni zdrowe jedzenie, ale także będzie napawać was dumą z własnoręcznie wyhodowanych roślin .


Czosnek– z pojedynczego ząbku można uzyskać nową roślinę. Umieszczamy go pionowo w doniczce, tak, żeby lekko wystawał ponad ziemię. Doniczkę najlepiej ustawić w widnym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu. Podłoże powinno być stale wilgotne.


Cebula, dymka– żeby uzyskać szczypiorek wystarczy włożyć cebulę (a w zasadzie jej końcówkę) do pojemniczka z wodą i postawić w jasnym miejscu. Po około 3-5 dniach uzyskamy niekończący się zapas szczypiorku.

[envira-gallery id=”2673″]


Sałata rzymska, seler- należy odciąć końcówkę ok 3 cm i włożyć do naczynia z wodą. Co parę dni należy zraszać ją wodą. Nowe listki powinny pojawić się po ok. tygodniu. Po wypuszczeniu korzonków roślinę należy przesadzić do doniczki.


Ziemniaki, bataty– ziemniaki należy pokroić na kawałki- ważne żeby każdy z nich miał „oczka” i włożyć do pojemnika z wodą. Można także wykorzystać całe ziemniaki- po porostu czekamy, aż puszczą kiełki. Zamiast zwykłej doniczki do przygotowania sadzonek można użyć pojemnika po jajkach- ziemniaki będą w nim stabilne. Na czas kiełkowania korzystne będzie słoneczne miejsce, np.: na parapecie. Jak uzyskamy zielone pędy (nie bladofioletowe) można je przesadzić do ogródka, doniczek lub specjalnej torby (do uprawy na balkonie).


natka2Ananas– ananasowe drzewko w domu? Tak, to możliwe 🙂 Należy usunąć zieloną część owocu (liście)-właśnie ta będzie potrzebna. Następnie włożyć do pojemnika z wodą na ok. 2 tygodnie żeby puściły korzenie. Potem sadzimy roślinę do doniczki. Owoce można uzyskać po około półtora roku do dwóch lat.


Pietruszka, a w zasadzie natka– plasterek korzenia (górną część ok. 1 cm) wkładamy w doniczkę z ziemią i obficie podlewamy. Podłoże musi być stale wilgotne.


To tylko niektóre przykłady domowego ogrodnictwa. Z łatwością  rozmnożymy również awokado, trawę cytrynową czy imbir. Zachęcamy do eksperymentowania i tworzenia własnych upraw 🙂