Gdzie uprawiać rośliny w mieszkaniu?

Balkon i parapet to nie jedyne miejsca, gdzie można uprawiać rośliny w mieszkaniu. Jeśli macie ograniczoną przestrzeń, a chcielibyście odrobinę flory, koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł. Przedstawiamy alternatywne sposoby uprawy kwiatów w mieszkaniu. Może coś Was zainspiruje?

Ogród pionowy- wertykalny
Istnieje wiele możliwości budowy ogrodów wertykalnych. Od gotowych modułów, po wykorzystanie materiałów z odzysku: butelek, słoików, czy też drewnianych palet. Do budowy wertykalnego ogrodu można również wykorzystać zwykłą drabinę. Zaletą tego typu rozwiązania, jest różnorodność montażu. Ogrody pionowe można wieszać na ścianie, pod sufitem oraz stawiać w formie kwietników. Nie zajmują przy tym dużo miejsca. Ogród pionowy może być niezwykłą ozdobą mieszkania, wręcz dziełem sztuki. Bardzo dobrze prezentują się „zielone obrazy”. Oryginalne kompozycje roślinne zachwycają nie tylko fakturą, ale i kolorystyką.

[envira-gallery id=”1611″]

Źródła zdjęć: www.pinterest.com

wiszaceOdwrócony ogród
W ostatnim czasie hitem stały się odwrócone ogrody, w których uprawiamy rośliny ’do góry nogami’. W środku specjalnych doniczek znajdują się zbiorniki na wodę, którą wlewamy od góry (od strony korzeni). Mocowanie z siatki uniemożliwia wypadnięcie rośliny. To ciekawy pomysł na uprawę, np.: ziół.


Rośliny w pojemnikach
Jeśli koncepcja podwieszanego ogrodu Was nie przekonuje, to przedstawiamy bardziej tradycyjne rozwiązanie- terraria. To nic innego, jak uprawa roślin w różnych szklanych pojemnikach. Mogą to być słoiki, stare wazony, butelki oraz wszystkie tego typu naczynia. Terrarium z łatwością zabudujecie sami, wystarczy zadbać o odpowiednio przepuszczalne podłoże. Nie wszystkie jednak rośliny mogą rosnąć w takich warunkach. Do ‘budowy’ terrariów wykorzystuje się najczęściej sukulenty. Pisaliśmy o nich w naszym ostatnim artykule (Rośliny dla leniwych).


Czego będziemy potrzebować do budowy terrarium?
• szklane naczynie – kulę, misę lub małe akwarium
• żwir
• ziemię
• piasek- może być również kolorowy
• korę
• roślinki, mech
• elementy dekoracyjne – korzenie, kamienie, gałązki itp.


Terrarium może pełnić również rolę mini oczka wodnego. Tutaj do kompozycji używane są często odmiany karłowych lilii wodnych.

[envira-gallery id=”1629″]

Źródła zdjęć: www.pinterest.com

Zielone rzeźby
Rośliny mogą dodać uroku z pozoru zwykłym przedmiotom. Z ich pomocą można nadać drugie życie, np.: niepotrzebnym już meblom. Ciekawą propozycją są również mini ogródki w doniczkach. Kompozycje roślinne złożone m.in. z bonsai i mchu przedstawiają małe przestrzenie ogrodowe.

[envira-gallery id=”1639″]

Źródła zdjęć: www.pinterest.com

Zamiast zwykłych doniczek
I tu możemy uruchomić kreatywność. Rośliny staną się niezwykłą ozdobę jeśli posadzimy je w butelkach, filiżankach, dzbankach, a nawet w garnkach. To prosty i tani sposób na dekoracje mieszkania.

              spring           garden-decoration-


Mamy nadzieje, że nasze propozycje choć trochę zainspirowały Was do zmian i do uprawy roślin w mieszkaniu.